DOMAĆE I SVETSKO TRŽIŠTE ZAHTEVAJU MODERNIZACIJU

U DESETOGODIŠNJEM RAZVOJU KOŽARSKO-TEKSTILNI KOMBINAT „ZAJEČAR“ PRED NAJZANČAJNIJIM ZADATKOM

* Ako se želi ići ukorak sa svetskom modom, onda se ne može proizvoditi na zastarelim mašinama * Svesni toga, radni ljudi Kombinata kože i tekstila za modernizaciju u rekonstrukciju izdvojiće za uvoznu opremu 2.556.842 DM (marka po kursu od 193 dinara), a za domaću opremu 220.177.400 dinara, što ukupno iznosi 1.135.237.549 dinara * Bolji dani za kožarce i tekstilce

Došao je još jedan trenutak kada Kožarsko-tekstilni kombinat „Zaječar“ mora da razmišlja o svojoj budućnosti. Na redu je rekonstrukcija i modernizacija proizvodnih pogona u tri opštine i dva regiona – u Zaječaru, Boljevcu, Grlištu i Lebanu.

O tome se razmišljalo mesecima, a ovih dana je usvojen konačan program, koji proističe iz neumoljivog zahteva domaćeg i svetskog tržišta, koje, inače, ne trpi svaštarenje na probirljivim bulevarima svetske mode.

Ukupna investiciona ulaganja u proizvodnu opremu iz izvoza iznost 2.556.842 maraka, ili 671 milion 119.949 dinara (uračunati su i troškovi carine, transporta, osiguranja i montaža), a za domaću opremu 220.177.400 dinara, što ukupno iznosi – 1.135.237.549 dinara. Za kožarce i tekstilce ovo su značajna sredstva, ali su ulaganja bila nužna, jer je veliki deo sadašnje opreme zastareo, a mnoge mašine, naročito one uvozne, do sada skoro da i nisu ni kupovane, a neophodne su u procesu proizvodnje, naročito kada je reč o izvoznim poslovima.

Najveći deo sredstava biće uložen u rekonstrukciju i modernizaciju kožare u Zaječaru, jer se ovde do sada radilo zaista u teškim uslovima. Takođe, i tekstilni deo Kombinata biće modernizovan i opremljen novim savremenim mašinama, a novaca će biti i za ostale delove Kombinata u Boljevcu, Grlištu i Lebanu.

Nakon izvršene rekonstrukcije i modernizacije došlo bi do znatnog povećanja produktivnosti rada, fizičkog obima proizvodnje, zatim povećanje izvoza, znatno boljeg korišćenja postojećih kapaciteta, kvalitetnijih proizvoda, veće konkurentnosti na domaćem i svetskom tržištu, naravno uz nižu cenu gotovih proizvoda.

Uporedo sa modernizacijom i rekonstrukcijom, koja mora biti okončana do sredine iduće godine, odnosno u godini kada ovaj kolektiv obeležava desetogodišnjicu rada i poslovanja, u toku je i realizacija srednjoročnog programa razvoja do 1990. godine. Ovaj program, između ostalog, predviđa otvaranje novih proizvodnih programa u kojima bi trebalo da bude 1.100 novih radnih mesta.

U Fabrici za proizvodnju dečje odeće (bebi program) u Gradskovu bilo bi mesta za 200 radnika, mahom ženske radne snage u ovom pritraničnom mestu, a u Boljevcu, u proizvodnom programu za izgradnju građevinskih zaštitnih rukavica, mesta za takođe 200 radnika. U Zaječaru bi u već postojećim pogonima počela proizvodnja veštačkih đonova, a bilo bi zaposleno još 100 novih radnika. U planu je i proizvodnja papuča od prirodne kože, a proizvodni pogoni bi bili locirani u Zvazdanu ili u Sokobanji. U ovoj fabrici bilo bi zaposleno oko 300 novih radnika. I na kraju, novi proizvodni program u Fabrici koža u Lebanu, gde bi se stvorili uslovi za proizvodnju zaštitne opreme od prirodne kože, a gde bi bilo mesta za 300 novih radnika.

Svi ovi programi biće ostvareni sa relativno malim i skromnim sredstvima. Međutim, Kombinat nije u mogućnosti da sam snosi teret svog novog razvojnog koraka, pa se očekuje pomoć poslovnih banaka, društveno-političke zajednice, Fonda za pomoć nerazvijenih područja i drugih subjekata.

Promene u radu i poslovanju: U Kožarsko-tekstilnom kombinatu u toku su nove organizacione promene, koje imaju za cilj da poboljšaju rad i poslovanje, a novom organizacionom šemom ostvariće se čvršće jedinstvo i ojačati radna organizacije, što je sve u skladu sa Dugoročnim programom ekonomske stabilizacije.

Prema novoj organizacionoj šemi, po kojoj će se poslovati od 1. januara 1987. godine, Radna organizacija će imati pet OOUR – „Konfekcija“, „Tekstil“, „Kožara“, „Sport“ i „KTK promet“ i samo jednu radnu zajednicu. Novina je što se prometne funkcije objedinjuju u „KTK promet“, a svi administrativni poslovi u jednu radnu zajednicu.

TIMOK  Zaječar, 1986.