KAKO SAMI DA NAPRAVIMO SMUČKE

REDOVNI PRILOG ZA SPORTISTE – POČETNIKE

Da bi sami izradili smučke, moramo znati koja im je namena. Imamo tri vrste smučki: terenske, za daljinsko trčanje (trkačke) i skakačke.

Terenske smučke su najviše u upotrebi, jer su pogodne za početnike, kao i za takmičenje u spustu i slalomu. Zato baš njih treba izrađivati.

Dužina smučki za pojedince određuje se na taj način što vrh smučka treba da dođe do dlana opružene ruke u vis. Za početnike su bolje kraće smučke.

Drvo za izradu smučki treba da bude tvrdo, elastično, žilavo i glatko. Kod nas je jasen najpogodniji za tu svrhu.

Smučke se mogu izrađivati još od bukovog, trešnjevog, bagremovog, dudovog i drugih vrsta drveta.

Radi lakše obrade, i da bi smučke zadržale svoj oblik, drvo treba da bude suvo. Pri izboru dasaka ili sečenju trupaca treba paziti da vlakna idu paralelno sa dužinom smučke, jer ako su vlakna presečena drvo se na tim mestima vrlo lako lomi. Zato je preporučljivo da se drvo cepa kao što se radi kod pravljenja dugi za burad.

Pri izboru drveta treba paziti još da ono ne bude suviše staro jer je krto i lako se lomi, niti pak suviše mlado, jer je neotporno i gubi svoj oblik.

Drvo za izradu smučki najbolje je poseći ujesen, zatim ga iscepati na daske i staviti pod krov radi sušenja. Ako stoji na suncu, ispucaće. Ovako prosušeno drvo obrađivati sledeće godine.

IZRADA SMUČKI

Pošto se izabere daska debljine 3–4cm, obeleže se olovkom po njoj smučke ovih dimenzija: dužina 190–210 cm, širina na vrhu oko 9 cm, na sredini oko 7 cm a na kraju oko 8 cm. (Radi modela dobro je uzeti jedne fabričke skije). Posle ovoga testerom saseći dasku po obeleženim linijama pa dobijenu smučku zatim obraditi rendetom da na sredini bude debela od 2,5 do 3 cm a prema vrhu i zadnjem kraju polako je istanjiti do oko 1 cm. Vrh se zašilji. Mesto za stopalo (debljine 2,5 do 3 cm) treba da bude ravno i ono počinje na 64 santimetru od zadnjeg kraja smučke (za dužinu smučke od 200 cm) i proteže se ka vrhu na dužini od 35 cm.

S donje strane smučke (na površini koja klizi po snegu) treba napraviti tačni na sredini oluk (žleb) širok oko 1 cm a dubok 1–2 mm. Oluk počinje na 35–40 cm od samog vrha pa se proteže duž celog ostalog dela smučke. Oluk služi za održavanje pravca tj. ne dozvoljava za vreme vožnje da smučka klizi levo i desno.

Posle ovoga treba saviti vrh smučke (napraviti krivinu) i dati krivinu na sredini. Da bi se vrh savio treba kuvati smučku od 1–2 časa u vodi, a zatim je staviti na kalup ili savijanje izvršiti pomoću merdevina.

Da bi se dobila krivina na sredini, smučke treba staviti na kalup, metnuti u sredini parče drveta visoko oko 4 cm, a ispod vrhova jedno trouglasto drvo i krajeve pričvrstiti i tako ih držati na suvom mestu 4–5 dana da bi se osušile.

Povijeni vrh smučke treba da bude uzdignut od zemlje 12–16 cm a služi da sneg potiskuje na niže i omogući klizanje smučke po površini snega. Krivina mora da ima blagi luk tj. vrh ne sme da bude naglo savijen kako se ne bi usporavalo klizanje u dubokom snegu i da se ne bi lomio lako pri nailasku na tvrd predmet (kamen, drvo i sl.).

Svrha savijenosti na sredini jeste da smučka opterećena težinom smučara ravnomerno prilegne na sneg, odnosno da se opterećenje ravnomerno podeli na celu smučku. Ova savijenost kod jasenovih smučki ide do 2 cm.

Pošto se smučke osuše skidaju se sa kalupa i glačaju staklom ili šmirglom, a zatim se premazuju vrućim lanenim uljem u cilju impregnacije tj. da se učine nepropustivim za vlagu. Ovo treba činiti sve dotle dok se daske potpuno ne napiju ulja. Potom ih treba sušiti na vazduhu do 15 dana.

IZRADA VEZOVA

Vezovi služe za pričvršćivanje noge na smučku. Oni se sastoje od okova, čeljusti, zatezača i kaiševa ili federa (sajli).

Imamo dve vrste vezova: kod kojih se peta teško i malo odiže i vezovi kod kojih se peta lako i dosta odiže. Nas interesuju vezovi ove druge vrste jer su pogodni za početnike a takođe su dobri za obično kretanje po ravnici, penjanje i daljinsko trčanje.

PROSTI VEZOVI. – Parče lima dužine 9 cm i širine 6,5 cm saviti preko sredine pod pravim uglom tako da se dobiju strane po 4,5 cm. Zatim na jednoj strani izbušiti tri rupe za prolaz šrafova za pričvršćivanje okova za smučke, a na gornjem delu druge strane izrezati lim za prolaz prsnog kaiša. Četiri ovakva komada sačinjavaju jedan par okova. Najlakše će izraziti okove kovač ako mu se da jedan par gotovih okova kao uzorak.

ZATEZAČI. – Zatezači se mogu zameniti sa preljicama kojih ima kod sarača.

KAIŠEVI. – Kaiševa imamo dve vrste: stranski i prsni. Stranski kaiševi se vezuju za okove a spajamo ih preljicama iza peta. Kaiševi se izrađuju od jake kože. Oni mogu biti dupli i samo se provuku kroz okove ili jednostavni kada ih nitujemo za okove.

IZRADA ŠTAPOVA

Smučarski štapovi se prave u većini od leskovog drveta. Dužina se određuje tako da vrhovi budu do visine prsiju (kada stanemo uz njih).

 

 

TIMOK  Zaječar, 1959.