KAKO ŽIVI OMLADINA ZAJEČARA

Anketa o kulturnom i sportskom životu i radu omladine Zaječara, koju sprovodi naš list kod čitave srednjoškolske i radničke omladine grada, završena je kod učenika u privredi. Učenicima u privredi su bili razdeljeni listići sa pitanjima i oni su odgovorili na niz pitanja koji su bila postavljena u upitniku. Ovom prilikom želimo da konstatujemo da su uprava stručne škole i uprava Doma učenika u privredi ukazali svu potrebnu pomoć i saradnju a tako isto i nastavnici škole i vaspitači internata doma učenika.

Anketirano je ukupno 140 učenika u privredi, od toga 27 učenica. Godine starosti anketiranih iznose od 14 do 18 a svi anketirani omladinci nalaze se u školi. Zaposleni su u raznim preduzećima, radionicama, prodavnicama, na raznim zanatima a znatan broj je zaposlen i kod privatnih zanatlija.

Postavljna su im mnoga pitanja i na sva su omladinci odgovorili. Ovog puta ćemo se pozabaviti samo odgovorima na prvu grupu pitanja, koja se odnose na film. Pitali smo učenike: da li idu u bioskop, ako ne idu zašto ne idu, koji film im se najviše sviđa i zašto. Odovori su, naravno, vrlo šaroliki, od nejasnih, kratkih ili šablonskih, pa sve do vrlo dobrih odgovora, smišljenih i ozbiljnih. A baš takvih, dakle ozbiljnih i vrlo dobrih odgovora, je najviše.

Pada odmah u oči, da veliki broj radničke omladine uopšte ne ide u bioskop. Od 140 anketiranih 90 ih je odgovorilo da ide u bioskop predovno a 50 da uopšte ne ide u bioskop. Zašto ovih 50 omladinaca ne idu u bioskop? Njih 15 je odgovorilo da ne ide u bioskop zato – što nemaju vremena, jer su prezauzeti. Od ovih 15 njih 5 radi kod privatnog poslodavca. Isto toliko, dakle 15 omladinaca, odgovara da ne ide u bioskop zato što nemaju novaca. Ima i drugih odgovora na to pitanje: ne žive ovde već uveče idu kući u selo njih petoro, ne voli bioskop njih šestoro, ne interesuje ih bioskop njih troje. Troje ne ide u bioskop zato što ih ne puštaju roditelji. Četvoro ne kaže zašto ne idu u bioskop, tu rubriku su jednostavno preskočili. Vrlo je karakteristično da među onima koji uopšte ne idu u bioskop ima 9 omladinaca od po 17 godina starosti! Među onima koji ne idu u bioskop ima 9 omladinaca koji stanuju u Domu učenika, 23 koji stanuju kod svojih roditelja a ostali stanuju kod svog majstora ili privatno. Jedan omladinac ovako odgovara: „Ne idem, nemam kad, stalno radim, radim kod privatnika.‟ Odgovor koji zaslužuje posebnu pažnju i analizu.

Koje filmove omladinci u privredi najradije gledaju i koji im se film najviše sviđa. Odgovori su ovde vrlo raznoliki i zanimljivi. Naravno da najviše glasova ima film „Plamen i strela‟. Kažemo naravno zbog toga što je obična pojava kod sličnih anketa da odgovor bude pod uticajem najsvežijeg utiska. A film „Plamen i strela‟ prikazivan je ovih dana, baš nekako u dane kada je anketa i vođena, pa je taj utisak, najsvežiji, ostavio traga na odgovorima. Za taj film ima 27 odgovora. Onda dolaze ostali filmovi. „Tarzan‟ je dobio 17 glasova, „Bagdadski lopov‟ ima 9 glasova, pa onda dolaze, redom, „Čudotvorni mač‟, „Bal na vodi‟, „Tri musketara‟, „Plava laguna‟, i „Živjeće ovaj narod‟, i mnogi naši i strani filmovi sa po dva-tri glasa.

Postavljeno je i pitanje: zašto taj film najviše voliš? Ovde su odgovori najinteresantniji i zaslužuju poseban osvrt. Utoliko pre što većina odgovora na to pitanje pokazuje jednu sasvim zadovoljavajuću situaciju, naime da najveći broj omladinaca sasvim pravilno prilazi filmu, da mu razume sadržinu i da ima već izvestan kriterijum za gledanje filmova, kriterijum koji je zdrav i pozitivan. Odgovarajući na gornje pitanje, omladinci su odgovorili da neki film vole zbog toga što je u bojama, drugi film (Tarzan) zato što pokazuje nepoznate predele i dresirane životinje, zatim zbog toga što se u njemu vidi junaštvo, odvažnost, hrabrost, lepote prirode, poznati glumci, vernost jednog psa (Lesi se vraća kući), dobra režija itd.

Navešćemo posebno koliko odgovora koji pokazuju sa koliko se ozbiljnosti gledaju filmovi i sa koliko zdravog kriterijuma. Oni kojima se najviše sviđa film „Plamen i strela‟ odgovaraju da im se taj film sviđa zbog toga što opisuje ljubav oca prema sinu a u najviše slučajeva zbog toga što film prikazuje borbu jednog naroda protiv ugnjetavanja, za oslobođenje. Takve su odgovore dali Miograd Donović (14 godina starosti), Živorad Krstić (15 godina), Petra Pejić (16 godina), Dragoljub Andrijašević (16 godina), Bogomir Milutinović (16 godina), koji kaže u odgovoru: „U filmu je opisan čovek koji se bori za svoga sina i za slobodu svog naroda.‟ Isto ili slično odgovaraju i Mirjana Mirković (16 godina), Radisav Rakić (16 godina), Milorad Savić (16 godina) itd.

Evo i drugih odgovora. Omladinka Katarina Vučković voli film „Sinovi Zmaja‟ zato što je u njemu obrađena hrabrost jedne žene. Vitomir Đergović (15 godina) voli film „Barba Žvane‟ zato što opisuje „partizansku borbu naših naroda za oslobođenje od fašista.‟ Iz istih razloga Radovan Cvetković (15 godina), voli film „Živjeće ovaj narod‟ a Desanka Lejić (16 godina) film „Slavica‟.

Vrlo je karakterističan odgovor omladinke Danice Janjić (16 godina) koja radi u preduzeću „Timočanka‟. Ona najviše voli film „Bal na vodi‟, ali odmah kaže da joj se taj film sviđa „zbog muzike, boja i zbog popularne glumice i plivačice Ester Vilijams, inače film po svom kvalitetu je besadržajan‟ (podvukao M.M.). Omladinac Momčilo Veselinović najviše voli film „Blago Sijera Madre‟ zbog toga „što prikazuje kako su se ljudi grabili za zlato pa čak i na svoje živote gubili‟. Dragoljub Andrijašević za film „Gorki pirinač‟ kaže da on voli taj film „zbog izvrsne glume Silvane Mangano‟. A za isti taj film Časlav Stojanović kaže da mu se taj film sviđa zato „što je u njemu iznesen težak život italijanskog radnog naroda‟. Najzad, Jovan Radošević (17 godina) najviše voli film „Sedmi krst‟ zbog „izražajne glume glavnog lica u filmu‟.

Ima, naravno, i naivnih i nepotpunih odgovora. Naprimer: volim taj i taj film zato što je poučan, ili zato što je dobar i sl. Jedan omladinac od 15 godina ide u bioskop „da se razonodi‟, drugi voli „Bagdadskog lopova‟ zato što se u njemu vidi „kako lopov može da prođe u svakom društvu‟ (!) i sl.

Potrebno je napomenuti da su daleko zreliji odgovori učenika koji žive u internatu Doma učenika. Isto tako ozbiljnije odgovore dale su učenice nego učenici. Najzad, odgovori učenika koji rade u preduzećima zreliji su i ozbiljniji i sa zdravijim kriterijumom, nego odgovori učenika koji rade kod privatnih poslodavaca.

M.M. 

TIMOK  Zaječar, 1952.