„KRISTALU“ URUČEN „CRNI LIST“

U klubu Radio Beograda 19. januara, u akciji triju informativnih redakcija „Tražimo zagađivača godine“ naš kolektiv se našao na „crnoj listi“ trovača vazduha. – „Crni list“ Momčilu Vojvodiću uručio ministar ekologije dr Pavle Todorović

Ravno iz zelenilom ukrašenog Kluba Radio Beograda u vitrine Industrije stakla i kristala, među brojne trofeje i priznanja za raznorazne zasluge, 19. januara sleteo je „Crni list“ – dar redakcija Drugog programa Radio Beograda, Radio TV revije i beogradskog televizijskog programa, inače pokretača akcije „Tražimo zagađivača godine“. Ne kao društveno priznanje nama za zaslugu, već kao opomena i podsetnik da, kako reče, prilikom uručivanja urednik Ljubomor Vujisić, valja nešto učiniti za spasenje prirode i života, kako se u bliskoj budućnosti ne bi dogodilo da prirodu vidimo još samo na slikama.

Ove redakcije pokrenule su pre izvesnog vremena akciju trajnog karaktera pod imenom „Tražimo zagađivača godine“ čiji je smisao da kroz programsko delovanje na radiju, televiziji i u štampi, širi ekološku kulturu i da velike zagađivače obuzda u nerazumnom ponašanju prema životnoj sredini.

Odluku o tome ko će poneti crne, ali i zelene trofeje, redakcije su prepustila stručnjacima u Republičkom sanitarnom inspektoratu Srbije i republičkom društvu za čistoću vazduha. Prema njihovom nalazu „Kristal“ se našao na vrhu liste trovača vazduha u republici, uz opravdano obrazloženje da su na osnovu merenja od oktobra 1988. godine do maja prošle, koncentracije jedninjenja fluora u vazduhu tokom 76 dana bile iznad maksimalno dozvoljene, a da je naše ponašanje na planu zaštite od zagađivanja bilo ravno javašluku. Osim našeg kolektiva, za zagađivače vode i vazduha proglašeni su još Naftno-hemijski kompleks iz Pančeva, Fabrika odlivaka i modela – livnica Beograd, Topionica i rafinerija bakra i Rudnik bakra i nemetala iz Bora, IHP „Prva petoljetka“ iz Trstenika i Tekstilna industrija „Brusjanka“ iz Brusa. „Zelenim listovima“ za unapređenje i zaštitu životne i radne sredine nagrađeni su Valjaonica bakra i aluminijuma iz Sevojna, Druga mesna zajednica Topola, projekat „Zdrava hrana – Zelena jabuka – Beograd“, Termoelektrana „Kolubara“ iz Velikih Crljena, Gradska zajednica osnovnog obrazovanja u Beogradu, i Istraživačka stanica Petnica kod Valjeva.

Na skromnoj svečanosti iste večeri uručeno je i više zahvalnica građanima i kolektivima koji su postigli zapažene rezultate na zaštiti i unapređenju zdravlja ljudi i kvaliteta života, a među dobitnicima ovih našlo se i ekološko društvo „Čekajući vetar“ iz Zaječara.

U ime naše fabrike „Crni list“ je iz ruku ministra ekologije dr Pavla Todorovića u prisustvu brojnih domaćih i stranih novinara, primio Momčilo Vojvodić, direktor sektora opštih i pravnih poslova.

Spremnost našeg kolektiva da primi ovaj „antitrofej“ pozdravljena je prilikom uručivanja u isto vreme i kao spremnost da menjamo svoj odnos prema prirodi. A da dobra volja zaista i postoji, rećićemo na kraju još samo toliko, da su predsednik „Kristala“ i „lideri“ zaječarskog ekološkog sruštva po svoja priznanja došli rame uz rame, sasvim izvesno, ne kao najljući neprijatelji.

 

D. J. 

KRISTAL Zaječar, JANUAR 1990.

GODINU DANA NAKON DOBIJANJA „CRNOG LISTA“:

ŽIVEĆEMO U ČISTIJEM GRADU

Učinili smo korak napred da nam radna i životna sredina budu čistije. – Kontrolna merenja potvrđuju napore „Kristala“ da smanji aerozagađenost fluoridima. – Plodna saradnja rukovodstva fabrike i Zavoda za zaštitu zdravlja u Zaječaru

Početkom ove godine „Kristalu“ je u akciji „Tražimo zagađivača godine“ dodeljeno neslavno priznanje „Crni list“ sa obrazloženjem da se naš kolektiv našao u samom vrhu trovača vazduha u periodu od oktobra 1988. do maja 1989. godine i da pritom nije ništa učinio na planu zaštite od zagađivanja.

Tada je spremnost kolektiva da primi taj „antitrofej“ ocenjena i kao spremnost da menja svoj odnos prema prirodi i da da svoj konkretan doprinos za očuvanje zdrave radne, komunalne i uopšte životne sredine.

Od tog dana prošla je evo skoro godina i danas slobodno možemo da kažemo da to nisu bila prazna obećanja. Naravno to ne znači da ćemo sada osvojiti „Zeleni list“, jer nas od takvog priznanja deli još mnogo krupnih koraka. Ipak, ostaje nam nada da ukoliko nastavimo započetim tempom, ovaj trofej jednoga dana može istisnuti onaj koji već opominjujuće krasi našu vitrinu. U cilju održavanja i realizacije datog obećanja, i u drugoj polovini tekuće godine sačinjan je Program eko-zaštite radne i životne sredine kao sastavni deo investicionog programa generalne rekonstrukcije i razvoja „Kristala“ do 1993. godine. Kako su za realizaciju ovog programa potrebna i znatna materijalna sredstva, to će s obzirom na sadašnje stanje u „Kristalu“ biti dugotrajan i mukotrpan proces dok se ne obezbede.

Međutim, to nikako ne znači nekadašnju našu devizu „program imamo, ali na žalost nemamo pare“: Naprotiv, u „Kristalu“ su se stvari bar kada je reč o eko-zaštiti bitno promenile, o čemu svedoče podaci o aerozagađenosti fluoridima. Naime, prema zvaničnim podacima, koncentracije jedinjenja fluora u vazduhu u ovoj godini bile su iznad maksimalno dozvoljenih vrednosti 41, a u prošloj 71 dan. Daleko bolji pokazatelj je činjenica da je ove godine ukupno na tri merna mesta u gradu bilo 48, a lane čak 143 loših rezultata. Od svega ipak najviše raduju informacije o visini prekoračenja dozvoljenih granica koje kažu da se sada, za razliku od ranijih, i po nekoliko desetina puta višim, radi o minimalnim probijanjima graničnika. Dakle, iako ne u potpunosti, grad nam je ipak bio čistiji nego ranijih godina, bar kada je reč o zagađivanju fluoridima.

Kao naš konkretan doprinos u očuvanju radne i životne sredine navodimo činjenicu da je na jednom od duplih automata ugrađen toranj za prečišćavanje otpadnih gasova. Njegova efikasnost je potvrđena od strane Zavoda za zaštitu zdravlja „Timok“ i Instituta za bakar u Boru. Kontrolnim merenjem utvrđeno je da ovaj toranj apsorbuje 99,75 odsto štetnih isparenja. Uz to, urađeno je još niz sitnijih, a ipak značajnijih poslova u cilju smanjena aerozagađenosti.

Za narednu godinu, a kao deo spomenutog Programa, predviđena je zamena starih automata za poliranje. U tu svrhu potpisan je ugovor sa proizvođačima ove opreme o kupovini duplih automata sa pratećom opremom za prečišćavanje otpadnih gasova sa maksimalnim garancijama u pogledu njihove efikasnosti. Nakon isprobavanja ova dva automata, doći će i do zamene preostala tri.

Na kraju treba napomenuti vrlo uspešnu saradnju sa Zavodom za zaštitu zdravlja „Timok“, uz čiju smo podršku i pomoć učinili korak napred da nam grad i njegova okolina budu čistiji. Tokom cele godine radnici ovog Zavoda mogli su neometano da vrše merenja, a dolazili su i po našem pozivu da izvrše kontrolu. Nadamo se da će se sa ovakvom saradnjom nastaviti i ubuduće, i da nam se „Crni list“ nikada neće ponoviti.

 

D. P. 

KRISTAL Zaječar, DECEMBAR 1990.