NOV IZGLED CENTRA

Razgovor sa arhitektama Borkom Savićem i Dragoslavom Popovićem:

Urbanisti su pripremili dve varijante urbanističkog rešenja centra Zaječara. Savet za urbanizam prihvatio je plan čiju maketu objavljujemo s ovim napisom. O usvojenoj varijanti, koja se neznatno razlikuje od neprihvaćene, razgovarali smo sa arhitektom Borkom Savićem, šefom urbanističke službe Preduzeća za stambenu privredu i urbanizam.

– Druže Saviću, recite nam najpre koji se od postojećih starijih objekata u centru grada ne „kosi” sa usvojenim urbanističkim planom?

– Prema usvojenoj varijanti, neće se rušiti zgrada u kojoj su smešteni muzej i Istorijski arhiv. Ali, pod uslovom da se izvrši velika adaptacija. Zapravo, fasada mora da bude izgrađena od veštačkog kamena i da se dozida još jedan sprat. Time bi se dostigla visina obližnjh grada – Narodne banke i zgrade društvenih organizacija. Na taj način dobila bi se kontiualna linija posmatrano od Trga oslobođenja prema zelenoj pijaci. Takođe, zgrada suda, kao staro zdanje, ostaće tamo gde je, s tim što se i na njoj mora izvršiti potpuna adaptacija. Izgradila bi se fasada od veštačkog makena i uređaji sa centralnim grejanjem. Od postojećih starijih objekata ostaće i zgrada Doma JNA. Bašta Doma će se proširiti izgradnjom letnje pozornice, ali pod uslovom da se zgrada zatvora ukloni, što je i predviđeno. Na prostoru između zgrada Narodne banke, sudske i Doma JNA izgradiće se lep park. Iz Trga oslobođenja prema novom parku postojala bi dva prolaza – između zgrada muzeja i suda i između zgrada suda i Doma JNA.

– A koji će postojeći objekti biti uklonjeni?

– Čitav blok zahvaćen Trgom oslobođenja, Ulicom Moše Pijade i početkom Ulice Vojvode Mišića. Objekti u ovom pojasu nemaju nikakvu arhitektonsku vrednost. Tako bi se sadašnji Trg oslobođenja znatno proširio i „otkrile” bi se zgrade Narodne banke, muzeja u društvenih organizacija.

– Zgrada Preduzeća PTT saobraćaja je prilično stara. Šta će biti s njom?

– Pošta će biti premeštena u drugi deo grada. Međutim, pošto će njeno preseljenje stajati skupo, to će se uraditi tek u daljoj perspektivi.

 

HOTEL NA MESTU KNJIŽARE „NJEGOŠ”

– Na mestu gde se sada nalazi knjižara „Njegoš” pa prema Omladinskom domu, predviđena je izgradnja novog, modernog hotela – nastavio je naš sagovornik. – Hotel će imati osam spratova sa 120 postelja i restoransku salu sa oko 320 sedišta. U stvari, projekat hotela je u izradi i verujem da će radovi na njemu početi za dve-tri godine. Gradiće se u dve faze. Najpre će se završiti hotelski dao, a zatim restoranski sa kuhinjom i ostalim prostorijama. Obe faze trajaće dve-tri godine. S obzirom da će se hotel nalaziti u osovini Ulice Ljube Nešića, od prilaza Niša imaće veoma lepu vizuru.

– U Ulici maršala Tita, do zgrade Komunalnog zavoda za socijalno osiguranje, započeta ja nova stambena zgrada. Da li je ona predviđena urbanističkim planom?

– To je stambena zgrada koja će imati pet spratova. U prizemlju će biti prodavnice.

 

POZORIŠNA DVORANA SA 700 SEDIŠTA

Urbanističkim planom predviđena je i izgradnja velike pozorišne dvorane. Ona će biti locirana u Ulici Pana Đukića, tamo gde se sada nalazi železnička ambulanta. Dvorana će, u stvari, biti univerzalna, jer će prema zamisli arhitekata služiti i za bioskopske predstave.

U pozorišnoj dvorani će imati oko 700 sedišta.

Na levoj strani Kursuline ulice predviđena je izgradnja moderne robe kuće. U njoj bi se smestila i poslovna administracija.

Prilaz do robne kuće otvoriće se iz Ulice maršala Tita, između predviđenog hotela i zgrade Komunalnog zavoda za socijalno osiguranje.

– U planu je da se Krfska ulica zatvori – nastavio je sa objašnjenjem urbanističkog plana arh. Savić – jer će se nastaviti izgradnja stambenog bloka levo i desno od stambene zgrade Narodne banke koja se nalazi u ovoj ulici. Tako će biti oformljen čitav stambeni blok od četiri sprata. Između ulica Borisa Kidriča i Kursuline, gde se sada nalaze prostorije Medicinskog centra, podići će se stambena zgrada i prostorije za društvene organizacije.

– Šta je sa preseljenjem železničke stanice?

– Urbanističkim planom je predviđeno, i vreujem da će se to za nekoliko narednih godina ostvariti, da se izgradi kolosek koji bi se od sadašnjeg odvojio nedaleko od bolnice. Njegova trasa kretala bi se pored groblja i spojila se sa prugom prema Negotinu, nedaleko od Fabrike koža. U prvo vreme ovim kolosekom bi se kretale samo kompozicije sa robom koje nemaju potrebe da se zadržavaju na stanici. Kasnije bi se izgradila teretna stanica kod groblja, a zatim bi se preselila i putnička železnička stanica. To je što se tiče urbanističkog plana izgradnje užeg centra grada. Inače, između osnovnih škola „Milenko Brković Crni” i „Ljuba Nešić” planirana je lokacija izložbene i sportske dvorane. U njoj će se održavati priredbe, priređivati izložbe, a preko zime prostorije bi se koristile za zimske sportove.

Od arhitekte Savića saznali smo da je planirana izgradnja moderne samousluge na Karađorđevom vencu, čime će se stanovnicima ovog dela grada znatno smanjiti put do prodavnica prehrambene robe.

– Da li postoji urbanistički plan uređenja Kraljevice?

– Za sada ne. Međutim, kada se projektuje prilaz do spomenika, koji će se podići na zapadnoj Kraljevici, uradiće se urbanistički plan za celu Kraljevicu. To će se uskoro uraditi, jer će u proleće početi izgradnja spomenika. Maketa spomenika je već gotova.

 

GRADSKA PLAŽA – U PROLEĆE?

– Postoji li urbanistički plan gradske plaže?

– U stvari, idejni projekat je urađen. Plaža treba da se izgradi na mestu zvanom Jaz. Naručena je montažna zgrada u kojoj će se nalaziti restoran. Naručene su i kabine. Do plaže će biti izgrađen prilazni put koji će se od druma prema Zvezdanu odvojiti pozadi kasarna. Verujem da će izgradnja plaže početi naredne godine.

Objašnjavajući dalje perspektivni razvoj grada, arh. Savić nam je rekao da će se nedaleko od zelene pijace nalaziti autobuska stanica. Prema planu, stanica će početi da se podiže naredna godine, jer je montažna zgrada već naručena.

I zelena pijaca neće ostati kakva je sada. Rekonstruisaće se i izgraditi parking-prostor za zaprežna kola. Tezge će biti zamenjene.

 

ŠTA SA ČARDAKOM

– Ništa nam ne rekoste o Radul-begovom čardaku. Hoće li ostati tamo gde je ili ne?

– Postoje različita mišljenja. Neki smatraju da čardak treba porušiti, jer će smetati izgledu centra grada, drugi – da ga treba premestiti u drugi kraj grada. Mi, međutim, smatramo da ga treba pomeriti samo nekoliko metara unazad kako bi se proširila Ulica Ljube Nešića. Šta će konačno biti – za sada je neizvesno.

Sa arhitektom Dragoslavom Popovićem razgovarali smo o urbanističkom planu stambene izgradnje. Tačnije – u kom delu grada je usmereno podizanje stambenih zgrada.

– Uglavnom, stambene zgrade će biti podizane na prostoru obuhvaćenom ulicama Maršala Tita, Timočke bune, Kosančićevog venca i Karadžićevom. Ovde će se izgraditi naselje sa oko 2000 stanovnika. U ovom delu grada, podići će se 12 stambenih zgrada, među kojima će biti solitera sa po 12 spratova. Ukupno će u ovim zgradama biti oko 550 stanova.

– Gde će se još zidati stambene zgrade sa više spratova?

– Ugao Ulice timočke bune i Svetozara Markovića, preko puta pozorišta, rezervisan je za soliter od 12 spratova.

Božur Vukašinović 

TIMOK  Zaječar, 1965.