UDRUŽILI SMO SE DA BISMO BILI JAČI

KOŽARSKO-TEKSTILNI KOMBINAT „ZAJEČAR“ U OVOJ GODINI OČEKUJE VELIKI USPEH U POSLOVANJU

Kožarsko-tekstilni kombinat nastao je udruživanjem bivših radnih organizacija Industrije „Standard“ i ZTI „Timočanka“ * Napori za prevazilaženje teškoća u bivšoj „Timočanki“ * Izgradnja novih fabrika i prekvalifikacija radnika iz takozvanog tehnološkog viška * Očekuje se godišnja proizvodnja u vrednosti od oko 500 miliona dinara

Prošla su četiri meseca od kako su Industrija „Standard“ i Zaječarska tekstilna industrija „Timočanka“, voljom svih zaposlenih, počeli da posluju pod „zajedničkim krovom“ – udruženi u Kožarsko-tekstilni kombinat „Zaječar“.

Transformacijom na osnovama udruženog rada, Kombinat ima šest osnovnih organizacija udruženog rada i jednu Radnu zajednicu „Zajednička službe“: OOUR-a „Galanterija“, OOUR-a „Konfekcija“, OOUR-a „Kožara“, OOUR-a „Trikotaža“ (bivša „Timočanka“), OOUR-a „Trgovina“ i Radna zajednica „Zajedničke službe“.

U sastavu OOUR-a „Galanterije“ posluje i JUR za proizvodnju sportske i lovačke opreme, a OOUR-a „Konfekcija“ JUR za proizvodnju dečje konfekcije. Ove dve Jedinice udruženog rada treba uskoro da prerastu u Osnovne organizacije udruženog rada.

To bi, najkraće rečeno, bila lična karta Kožarsko-tekstilnog kombinata „Zaječar“.

A da bi se došlo do ovakve transformacije bilo je potrebno mnogo vremena, požrtvovanja i napora.

 

OD IDEJE DO – REALIZACIJE

Kožarsko-tekstilni kombinat „Zaječar“ je jedna od najvećih radnih organizacija u ovom regionu, a u grani u kojoj ostvaruje proizvodnju među najvećim u ovom delu Republike. Izuzetnim naporima svih zaposlenih, kao i pomoći društveno-političkih organizacija regiona i banaka, KTK „Zaječar“, posle transformacije na osnovama udruženog rada i usvojenog plana i programa razvoja, treba da preraste u još veću radnu organizaciju, zapošljavajući više od 2.300 radnika.

Danas, i to treba reći, KTK „Zaječar“ ima blizu 2000 radnika, a posle niza sprovedenih mera, pravilne organizacije, uvođenja novog proizvodnog asortimana, izgradnjom novih proizvodnih pogona, modernizacijom i drugim merama, očekuje se ostvarivanje godišnje prouzvodnje u vrednosti većoj od 500 miliona dinara.

Ideja o udruživanju „Standarda“ i „Timočanke“ je davnašnja, ali do njene ralizacije bilo je potrebno da prođe dosta vremena. Bilo je tu i objektivnih razloga, među kojima su gubici koje je „Timočanka“ godinama ostvarivala, izbili su u prvi plan. Ali, kada su mnogi odlučili da pomognu u realizaciji ove ideje, došlo je i do nekih nesporazuma subjektivne prirode, pa čak i do otvorenog protivljenja u realizaciji ove ideje.

Međutim, sve teškoće su prebrođene i stvoren je Kombinat, pred kojim se nalazi lepa budućnost.

Jedan od prvih zadataka novoosnovanog Kombinata odnosio se na sansciju dojučerašnjih gubitaka bivše radne organizacije „Timočanka“. Ekonomisti i drugi stručnjaci ovog Kombinata napravili su sanacioni program, koji je prihvaćen od banaka, pa je, samim tim, raščišćeno pitanje dosadašnjih gubitaka ove radne organizacije. Očekuje se da „Trikotaža“ stane čvrsto na svoje noge i počne uspešno da posluje, što je i bio cilj svih dosadašnjih mera po ovom pitanju.

Predstojeća modernizacija proizvodnih pogona, kao i pravilno orijentisan proizvodni program daće, svakako, bolje rezultate.

 

BOLJI REZULTATI RADA

Udruživanjem i transformacijom, Kožarsko-tekstilni kombinat je već počeo da ostvaruje bolje rerzultate rada. U prva tri meseca ove godine poslovanje je bilo daleko bolje nego u istom periodu prošle godine. To ohrabruje i raduje sve zaposlene u ovom Kombinatu, a ujedno je i obaveza da rezultati rada budu još bolji. Nema sumnje da će se to i ostvariti.

Iz dana u dan postižu se sve bolji rezultati.

Kožarsko-tekstilni kombinat je prisutan gotovo na svim sajmovima u zemlji, gde dobija adekvatna priznanja za svoje proizvode. Na nedavno završenom međunarodnom Sajmu kože i obuće u Zagrebu, proizvodi KTK „Zaječar“ dobili su više izuzetnih priznanja. Zapravo, to su do sada najveća priznanja koje je osvojio ovaj Kombinat. Pregršt zlatnih diploma i plaketa već krase vitrine u pojedinim osnovnim organizacijama udruženog rada Kombinata.

Odmah zatim, naš Kombinat je učestvovao i na Međunarodnom prolećnom sajmu mode u Beogradu, gde su naši proizvodi takođe zapaženi. U trenutku dok ovaj tekst odlazi na slaganje, proizvodi KTK „Zaječar“ se nalaze na Međunarodnom sajmu mode u Zagrebu. Informacije koje stižu iz glavnog grada SR Hrvatske su ohrabrujuće za sve zaposlene.

Istovremeno, ulažu se i napori za proširivanje proizvodnih pogona. Primera radi, nedavno je u Boljevcu na simboličan način označen početak izgradnje fabrike za prozvodnju sportske, i lovačke opreme i sitne galanterije. Ovaj pogon će zapošljavati više od 300 radnika. Takođe, na simboličan način označen je početak radova na izgradnji fabrike za proizvodnju dečje konfekcije.

Obe fabrike treba da budu završene do kraja avgusta.

Činjenica je da ovaj Kombinat nastoji da prošili proizvodni asortiman, da, na osnovu zahteva tržišta, proizvodi ovog Kombinata budu aktuelni, jeftini i prikladni za svaku sezonu. Ono što je karakteristično za KTK „Zaječar“, je da proizvodi, koji se pojave na sajmovima širom zemlje, mogu vrlo brzo da se nađu i u prodavnicama.

Znači, radimo za tržište, za naše cenjene kupce, a sve naše kreacije su u znaku ugodnog osećaja i slobode u pokretu.

PROIZVODNI ASORTIMAN. Proizvodni asortiman Kožarsko-tekstilnog kombinata „Zaječar“: Kožna i krznena konfekcija za odrasle i decu od domaćih sirovina; dečja tekstilna konfekcija; kožna galanterija od prirodnih i veštačkih materijala; ženska, muška i dečja trikotaža od pamuka, vune i sintetike; sportska i lovačka oprema; HTZ oprema; auto-presvlake od prirodnog krzna za sve vrste vozila; rukavice od prirodne kože; sopstvena proizvodnja od pelc-velura, nutrijeta, velura i odevne kape od domaćih sirovina.

PRODAJA. Kožarsko-tekstilni kombinat „Zaječar“ svoje proizvode prodaje širom naše zemlje. U ovom trenutku imamo svoje prodavnice u SR Srbiji, SR Hrvatskoj, SR Bosni i Hercegovini, SR Makedoniji i AP Kosovo. Naše prodavnice su locirane u: Beogradu, Kraljevu, Svetozarevu, Zadru, Novom Pazaru, Kosovskoj Mitrovici, Sarajevu, Boru, Nišu, Boljevcu, Kuršumliji, Lipljanu, Aleksincu, Negotinu, Prištini, Pirotu, Smederevu, Čačku, Ivanjici, Svilajncu, Arilju, Beloj Palanci, Bitolju, Valjevu, Vlasotincima, Vučitrnu, Gnjilanu, Guči, Dimitrovgradu, Đakovici, Žagubici, Kladovu, Knjaževcu, Kočanu, Kumanovu, Kosovskoj Vitini, Kosovskoj Kamenici, Paraćinu, Petrovcu na Mlavi, Peći, Prizrenu, Prilepu, Prokuplju, Titovom Velesu, Uroševcu, Štrpcu, Podujevu, Babušnici, Leskovcu i Zaječaru.

IZVOZ. Pored prodaje na domaćem tržištu, Kožarsko-tekstilni kombinat „Zaječar“ svoje proizvode izvozi i na inostrano tržište. Izvoz je iz godine u godinu sve veći, a to je i cilj svih zaposlenih u ovom Kombinatu. KTK „Zaječar“ izvozi u: SSSR, Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju, Holandiju, Saveznu Republiku Nemačku, Švedsku, Poljsku i Švajcarsku.

 

Jelenko Ranđelović 

TIMOK  Zaječar, 28.04.1978.

Fotografije snimili:

Jelenko Ranđelović i

Bajram Salijević