ZAJEČAR DOBIJA „BAŠ-ČARŠIJU

Prilikom izrade detaljnog urbanističkog plana zelene pijace u Zaječaru, Zavod za urbanizam je „zadržao” postojeću lokaciju od 1.430 kvadratnih metara i sve izgrađene objekte koji se uklapaju u detaljnu razradu. Tu su pokrivena pijačna hala, autobuska stanica, stambeno-prodajni blok sa zapadne strane, parking-prostor prema Kursulinoj ulici sa juga, poslastičarnica sa prodavnicom cveća prema Kursulinoj ulici, takođe sa juga, i dva kioska za prodaju duvana pored autobuske stanice.

1975, Zaječar, pijaca, Baš-čaršija, urbanizacija, socijalizam, Srbija, Yugoslavia, Timok

Pored ovih objekata, urbanističkim planom predviđa se izgradnja još dva parking-prostora prema Kursulinoj i Moravskoj ulici, a zatim i izgradnja nove, veće autobuske stanice koja će imati sve potrebne prostorije, predviđene za savremene objekte ove vrste, i veći broj pristaničnih perona. Ispod pokrivene pijačne hale u severnom delu ovog objekta predviđa se izrada podzemnog sanitarnog čvora za celu pijacu, jer sadašnji WC-i u zgradi autobuske stanice i u hali nisu dovoljni.

– Detaljnim planom pijace predviđamo parcijalnu izgradnju novih montažnih tezgi, sa nadstrešnicom za zaštitu i prodavaca i kupaca i mogućnošću pokrivanja i prolaza između tezgi – rekao nam je dipl.inž.arh. Borko Savić, direktor Zavoda za urbanizam. – Tako će biti omogućeno da se pazar obavlja nesmetano i za vreme kišnih dana. Takođe predviđamo i izgradnju montažnih zanatskih lokala pored Ulice Borisa Kidriča sa zapadne strane i delom prema Moravskoj ulici, sa severa.

Zanimljivo je napomenuti da lokacija i ideja za zanatske lokale postoje već više godina i da je dosad projektovano više rešenja, ali samo u gabaritima objekata, a ne i u konstrukciji i arhitektonskom rešenju. Imajući u vidu da se prilikom rekonstrukcije glavnih ulica u gradu i izgradnjom novih objekata ruše stare prizemne zgrade u glavnim ulicama (i to baš oni objekti u kojima su bili smešteni mali zanatski lokali) i da je izgradnja „Baš-čaršije” u užem centru grada postala preka potreba, Zavod za urbanizam je došao na zanimljivu ideju da izgradnja ovih lokala i malih prodavnica bude locirana na zelenoj pijaci. Njihova lokacija prikazana je i u gabaritima na kopiji plana. Veličina ovih lokala, od kojih će svaki imati sanitarni čvor i po dva odeljenja (veće i manje), treba da iznosi 13,50 i 18,50 kvadratnih metara, što će zavisiti od želja i potreba korisnika. Ovi lokali bi se izgrađivali postepeno, prema planu izgradnje Komunalnog preduzeća „Kraljevica” u Zaječaru.

– Izgradnjom pijace, kako je predviđeno detaljnim urbanističkim planom, Zaječar bi dobio savremeno uređeni pijačni objekat koji bi zadovoljavao potrebe grada za više godina, sve dok mesne zajednice ne bi bile u mogućnosti da same imaju zelenu pijacu, što će se novim Generalnim urbanističkim planom svakako predvideti – kaže Borko Savić.

Ozelenjavanje, elektrika i nivelacija kompleksa zelene pijace biće predmet posebnih projekata.

 

M. Ceković 

TIMOK  Zaječar, 1975.