ZAJEČARSKA GODINA KULTURE

ŠTA KULTURNI RADNICI PRIPREMAJU GRAĐANIMA DO KRAJA GODINE

Nikada toliko izložbi, književnih večeri, koncerata i drugih kulturnih priredaba kao ove godine u gradu pod Kraljevicom. Narodno pozorište prikazaće po 70 predstava u gradu i u selima, a Preduzeće za prikazivanje filmova 1440 bioskopskih predstava u Zaječaru. Za finansiranje kulturnih delatnosti u 1967. godini (ne računajući Istorijski arhiv i bioskopsko preduzeće) izdvojeno 1.244.430 novih dinara.

Sedam ustanova koje se u Zaječaru bave radom na oblikovanju kulturnog života građana planovima svoje delatnosti obećavaju brojne i raznovrsne priredbe. Prema tim programima, čini se da u ovom gradu nikada dosad nije bilo toliko izložbi, književnih i muzičkih večeri, amaterskih i drugih priredaba kao što će biti u 1967. godini. U ovom napisu pokušaćemo da nabrojimo aktivnosti u oblasti kulture koje će interesovati najširi krug građana.

IZLOŽBE – SVE POPULARNIJE

TRI IZLOŽBE koje je od januara priredio Narodni muzej u zajednici sa istoimenom institucijom iz Beograda, brojem posetilaca i njihovim socijalnim sastavom rečito govore da su ovakve kulturne manifestacije gotovo na prepad osvojile publiku. Zaječarcima će do kraja godine muzej omogućiti da vide još nekoliko interesantnih izložbi. Pažnju privlače „Zaječar kroz istoriju“ sa eksponatima i pisanom građom od postanka gradskog naselja do prvog svetskog rata, zatim izložbe „Praistorija u Timočkoj krajini“, „Revolucija u Timočkoj krajini kroz kulturno stvaralaštvo“ i „Prvi dani rata“. Očekuje se da do Dana Republike u muzeju najzad bude otvoreno odeljenje narodnooslobodilačkog rata u Timočkoj krajini, ako na vreme bude obavljena adaptacija prizemlja ove ustanove.

Istorijski arhiv, po tradiciji, svake godine priređuje izložbe dokumenata koje poseduje. Posle izložbe inspirisane Timočkom bunom, na redu su izložbe: „90 godina srpsko-turskih ratova“, „Timočani o Timoku“, „130 godina zaječarske Gimnazije“, „Stari Zaječar“, „Borba građanskih političkih partija“, „Iz istorije radničkog pokreta“, „Timočka krajina kroz arhivsku građu“ i „Od AVNOJ-a do danas“.

Kao organizator izložbi pojavljuje se i matična biblioteka „Svetozar Marković“, „Žene-pisci“, „Dečja i omladinska knjiga“, i „Reči na delu“ – tri su najznačajnije izložbe koje organizuje bibliotečka kuća. Poslednja je posebno interesantna, jer će biti napravljena od knjiga i drugog pisanog materijala 76 književnika palih u NOR-u.

NAJZAD I – KNJIŽEVNE VEČERI

POSLE NEKOLIKO GODINA u gradu ćemo ponovo moći da slušamo poznate književnike. Prvi ovogodišnji susret devojčica i dečaka sa Nikolom Drenovcem, Božidarom Timotijevićem i Mirkom Petrovićem protekao je u izuzetno srdačnoj atmosferi. Radnički univerzitet, organizator ovog gostovanja, najavljuje dolazak još nekoliko eminentnih književnika mlađe generacije u okviru večeri „Mladost u poeziji našeg vremena“. „Noć duža od snova“ naziv je večeri Dedinčeve lirike. Stihove će govoriti Marija Crnobori i Stojan Dečermić. Matična biblioteka će prirediti veče radničke poezije, na kojoj će biti predstavljeno stvaralaštvo Koste Abraševića, Nestora Žučnog, Ljubice Ivošević, Dimitrova i drugih pesnika. Pažnju ljubitelja književnosti privući će i „Disovo veče“, „Susret recitatora“, veče posvećeno književnom stvaralaštvu predratnog Zaječara i drugi skupovi u biblioteci. Književne večeri i izložbe knjiga obići će nekoliko naselja u opštini: Zvezdan, Salaš, Vražogrnac, Rgotinu i Grljan.

Kolektiv Istorijskog arhiva takođe će biti domaćin nekoliko zanimljivih priredaba. Biće to večeri posvećene jubileju Gimnazije, srpsko-turskim ratovima, oktobarskoj revoluciji i državnim praznicima.

KONCERTI, POZORIŠNE I BIOSKOPSKE PREDSTAVE

ZA LJUBITELJE ozbiljne muzike Radnički univerzitet priređuje koncert orkestra beogradske Muzičke akademije kojim diriguje Dušan Skovran. Koncert gitara predstaviće Zaječarcima vrsnog umetnika Jovana Jovičića. Šumanova „Muzička dramska priča“, u kojoj sudeluju Ljiljana Turlakov i Aleksandar Bauer (pijanista) i sedam glumaca, biće predstava Muzičkog pozorišta iz Beograda. Scensko-muzički prikaz „Pomeni me u molitvama mojim“ Milana Rakića izvešće glumci, balerine i muzičari. U planu je i veče baleta i operskih arija. Radnički univerzitet u okviru proslave Dana oslobođenja grada organizuje priredbu „S pesmom i igrom kroz Timočku krajinu“.

Amatersko kulturno-umetničko društvo „Milenko Brković Crni“ prirediće 20 koncerata horskih i orkestarskih kompozicija, narodnih i zabavnih melodija: 12 u selima i 8 u gradu. Planira se i 20 koncerata zabavne i narodne muzike (po 10 u gradu i selima) pod pokroviteljstvom Radničkog univerziteta.

Narodno pozorište izvešće osam premijera i dati 140 predstava: 70 u Zaječaru i 70 u Rgotini, Trnavcu, Zvezdanu, Salašu, Grljanu, Lubnici, Vražogrncu, Vratarnici, Planinici, Lasovu, Gamzigradu, Grlištu, Velikom Izvoru, Lenovcu, Koprivnici, Selačkoj i Brusniku. Pozorišni ansambl učestvovaće na III susretu profesionalnih pozorišta Srbije u Nišu i na smotri vojvođanskih pozorišta u Vršcu.

Preduzeće za prikazivanje filmova izvešće u 1967. godini 1.440 kino-predstava za Zaječarce.

Za nabrojane i druge osnovne delatnosti zaječarskih kulturnih institucija (sa izuzetkom Istorijskog arhiva i Preduzeća za prikazivanje filmova) društveno-politička zajednica je preko fonda za kulturu obezbedila 1.244.430 novih dinara. 

 

Dušan Ljubojević, Vaso Vujanović i Ina Popović u Nušićevoj komediji “Pokojnik”

Tekst: S. Lajković

Fotos: B. Krstić 

TIMOK  Zaječar, 1967.